Paragwaj Emigracja: Czy zabrać samochód?

Paragwaj Emigracja: Czy zabrać samochód?

czy przy wyjeździe na stałe do Paragwaju samochody zabrać od nas czy kupić na miejscu ?

Paragwaj Emigracja: Czy zabrać samochód?

To pytanie również nas dręczyło w 2003 roku kiedy emigrowaliśmy do Paragwaju. Decyzja zapadła szybko, samochody sprzedaliśmy w Niemczech a tutaj kupiliśmy używany.

Dlaczego? Dla nas decyzja była łatwa ze względu na fakt, iż zamierzaliśmy osiedlić się w Paragwaju na wsi. Mieliśmy samochody typu BMW, Audi oraz Gosi Nissan Micra. Wszystko ładnie pięknie ale tego typu samochody nadają się na dobre drogi ale nie na paragwajską wieś 🙂

Pytanie – Paragwaj Emigracja: Czy zabrać samochód?

Można dyskutować czy samochody zabrać i po prostu je tutaj sprzedać i kupić inne. Moim skromnym zdaniem jest to kwestia skomplikowana z wielu powodów. Załatwianie odpowiednich dokumentów, ich koszt oraz fakt iż wszystko co europejskie jest drogie, stawia duży znak zapytania. Znam sporo Niemców, którzy z zadartymi nosami myśleli że pozjadali wszystkie rozumy a na koniec wracali do Niemiec na Hartz IV 🙂

istnieje wiele profesjonalnych firm

Proszę pamiętać że na rynku istnieje cała masa firm zajmujących się importem samochodów używanych, ponieważ jest to dobry interes, jeżeli … zna się na rzeczy. Dam przykład, który każdy Polak, w naszym wieku, zrozumie. Znamy czasy kiedy trzeba było kombinować. Nie było akumulatorów, opon itd. a więć na zasadzie Polak potrafi zdobywało się odpowiednimi drogami. Podobnie było w Urzędach celnych lub innych. Podobnie jest w Paragwaju.

Trzeba trochę pogłówkować, znać przepisy i odpowiednich ludzi

dobry wartościowy samochód można zabrać

tak jak wspomniałem, wartościowy samochód w miarę nowy można zabrać. Jeżeli macie np. BMW, Audi i pragniecie mieszkać w mieście to owszem, chociaż drogi do tego nie zachecają aby takimi samochodami tutaj jeżdźić 🙂 Poza tym jest kwestia części zamiennych, które do aut europejskich owszem są ostatnio dostępne ale drogie. Musi opłacać się skórka za wyprawkę. Poza tym nie można importować aut starszych niż 10 lat.

Większość używanych aut to import z krajów azjatyckich takich jak Japonia czy Korea, które importowane są drogą morską poprzez Chile a potem drogą lądową do Paragwaju.

Na przykład Toyota-Hilux-3.0-TDI-4×4 w salonie w Asuncion
Paragwaj Emigracja: Czy zabrać samochód?

Załączam link do ogłoszeń z samochodami jako przykład:
Paragwaj Emigracja: Czy zabrać samochód?